Tekst
Login

SPEKTAKLE EDUKACYJNO - EKOLOGICZNE…

Kategoria: Wydarzenia

warszttat ekol1 W dniach 05-06.10.2017r. Związek Międzygminny pod nazwą „Natura” dzięki współpracy ze Studiem Małych Form Teatralnych „SZTUKA”, zorganizował w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Chynowie pilotażową realizację spektakli ekologicznych.

Tematyka interaktywnych spektakli to przede wszystkim ekologia, recykling, segregacja odpadów oraz dbałość o czyste powietrze. Skierowane odpowiednio do dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów klas I - III szkół podstawowych. A także dla klas IV – VI szkół podstawowych i gimnazjum.

 

Pierwsza grupa uczestniczyła w przedstawieniu pt. „Czerwony kapturek”

Wyprawa Czerwonego Kapturka do chorej babci staje się okazją do przybliżenia widzom piękna przyrody. Niestety Czerwony Kapturek zapomina jak powinien zachować się w lesie, głośno śpiewa, zbacza ze ścieżki i rozrzuca śmieci. Na szczęście po rozmowie z Leśniczym, uświadamia sobie swoje złe zachowanie i przyrzeka poprawę. Wraz ze wszystkimi dziećmi uczy się segregacji śmieci. W przedstawieniu jest także ukazane, jak groźna w skutkach może się okazać rozmowa z nieznajomym oraz jakie nieprzewidziane sytuacje powstają przez kłamstwa i plotki.

Natomiast starsze grupy wzięły aktywny udział w „Lekcji ekologii: Czy śmieci muszą nas zasypać?”.

Spektakl rozpoczyna kilka scenek rodzajowych ( m.in. pokaz karate/ walki rycerskiej/ capoeiry/ tańca breakdance/ malowanie graffiti), które łączy wyrzucenie różnych śmieci do jednego kosza na śmieci. W drugiej części akcja odbywa się w oparciu o żywy dialog pomiędzy: papierem, butelką PET, puszką aluminiową oraz butelką szklaną, w scenerii wysypiska śmieci. „Uosobione surowce” opowiadają, w jaki sposób znalazły się na wysypisku, dając wyraz bezmyślności ludzi.

Przedstawienia były nie tylko doskonałą zabawą ale doskonale zorganizowaną lekcją (selekcją) ekologii.

Dzieci przyswoiły sobie szereg terminów i pojęć ekologicznych dotyczących m.in. recyklingu. Aktorzy udowodnili prawdę, że o sprawach wielkiej wagi można mówić w żartobliwej formie, jednocześnie przekazali młodym widzom istotne treści dotyczące potrzeby ludzkiej troski o czystość i zdrowie naszej planety.