
Gminny Konkurs Ekologiczny ,,Z ekologią za pan brat” zorganizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową im. R. Traugutta w Łęczeszycach, odbył się 18 kwietnia 2023 r. pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Belsk Duży – Władysława Piątkowskiego. W konkursie zmagali się reprezentanci 4 placówek.
Częścią konkursu było również sprzątanie terenów Rezerwatu Modrzewina, które odbyło się w sobotę 15 kwietnia.

W sobotę 20 maja 2023 r. na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Polskich Patriotów w Drwalewie, odbył się organizowany przez szkołę Ekologiczny Piknik Rodzinny. Zasadniczym celem pikniku była promocja wartości ekologicznych poprzez zabawę i inne atrakcyjne formy.
Związek Międzygminny ,,Natura” aktywnie uczestniczył w plenerowej imprezie, prowadząc stoisko dla dzieci, na którym samodzielnie projektowały i malowały twórczo ekotorby. Każdy uczestnik konkursu na ‘najpiękniejszą torbę’ otrzymał nagrodę lub upominek. Stanowisko Związku cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Edukacja poprzez kreatywną zabawę to najlepszy sposób dotarcia zarówno do dzieci jak i młodzieży. Za tak świetną zabawą stoi jednak ważny cel: kształtowanie proekologicznych postaw, zwiększenie świadomości ekologicznej oraz pokazanie dobrych praktyk w postępowaniu z odpadami.
W ramach współpracy firma PreZero Service Wschód Sp. z o.o. zapewniła pokazową śmieciarkę dwukomorową, którą można było obejrzeć z bliska, poznać zasadę działania oraz wsiąść do kabiny pojazdu.
INFORMACJA
W DNIU 08.04.2023 r. (WIELKA SOBOTA)
Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK)
będzie nieczynny.


Zgodnie z aktualnymi przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (ustawa) oraz regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Związku Międzygminnego pod nazwą „Natura” (regulamin), każdy właściciel nieruchomości jest zobowiązany do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów.
PRAWIDŁOWA SEGREGACJA ODPADÓW
Odpady należy zbierać selektywnie z podziałem na odpowiednie frakcje zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Związku. W zabudowie jednorodzinnej odpady segregowane należy zbierać w oznaczone transparentne worki o odpowiednich kolorach przeznaczonych na poszczególne frakcje, które zapewnia Związek (Jak segregować-link). Odpady niepodlegające segregacji należy umieszczać w czarnych workach lub pojemnikach zapewnianych we własnym zakresie (Jakie są to odpady zmieszane?- Często zadawane pytania, pyt.20).
W zabudowie wielorodzinnej odpady należy zbierać w oznaczone pojemniki w odpowiednich kolorach przeznaczonych na poszczególne frakcje, które zapewnia Związek.
NIEDOPEŁNIENIE OBOWIĄZKU SEGREGACJI ODPADÓW
Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach określa postępowanie Związku oraz podmiotu odbierającego odpady komunalne w przypadku niedopełnienia przez właściciela nieruchomości obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych (art. 6ka ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach).
Odbiorca odpadów stwierdzi naruszenie zasad segregacji:
- W sytuacji, gdy odpady komunalne, które powinny być umieszczone w worku przeznaczonym dla innej frakcji (np. odpady zmieszane w pojemniku przeznaczonym na tworzywa sztuczne lub szkło w worku na tworzywa sztuczne) odmawia odbioru odpadów w ramach zbieranej frakcji i powiadamia o tym właściciela nieruchomości umieszczając czerwoną naklejkę (naklejka) na pojemniku lub worku. W przypadku usunięcia przez mieszkańca nieprawidłowości – odbiór nastąpi w kolejnym terminie zgodnie z harmonogramem. Natomiast, jeżeli nieprawidłowości nie zostaną sunięte- odbiór nastąpi w dniu odbioru odpadów zmieszanych zgodnie z harmonogramem. Obligatoryjnie zostaje wszczęte postępowanie administracyjne.
- W sytuacji, gdy w pojemnikach lub workach zostaną umieszczone odpady niepodlegające zbieraniu z terenu nieruchomości (zgodnie z Regulaminem) lub odpady niebędące odpadami komunalnymi (np. odpady z remontów, odpady budowlane, odpady niebezpieczne, zderzaki i części samochodowe, opakowania po opryskach, linie kroplujące do podlewania oraz inne odpady pochodzące z działalności rolniczej, sadowniczej, gospodarczej itp.) odmawia odbioru odpadów w ramach zbieranej frakcji i powiadamia o tym właściciela nieruchomości umieszczając czerwoną naklejkę (naklejka) na pojemniku lub worku. Odpady zostaną odebrane w kolejnym terminie tylko wówczas, gdy nie będą zawierały odpadów niepodlegających (zgodnie z Regulaminem) gromadzeniu w pojemniku lub niepodlegających zbieraniu z terenu nieruchomości lub niebędących odpadami komunalnymi.
- W sytuacji, gdy w zmieszanych odpadach komunalnych znajduje się znaczna ilość odpadów podlegających segregacji (np. szło, plastik, metal, bioodpady itp.) co świadczy o niedopełnieniu przez właściciela nieruchomości obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych, powiadamia o tym właściciela nieruchomości umieszczając czerwoną naklejkę (link do kartki) na pojemniku oraz zabiera odpady. Obligatoryjnie zostaje wszczęte postępowanie administracyjne.
W każdym z przypadków odbiorca odpadów sporządza dokumentację fotograficzną oraz powiadamia Związek.
Zgodnie z zapisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, Zarząd Związku Międzygminnego pod nazwą „NATURA”, na podstawie powiadomienia przekazanego przez podmiot odbierający, wszczyna postępowanie w sprawie określenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Zarząd Związku określa, w drodze decyzji, wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za miesiąc lub miesiące, w których nie dopełniono obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych, stosując wysokość stawki opłaty podwyższonej.
Opłata podwyższona wynosi 100 zł miesięcznie od każdej osoby zamieszkującej nieruchomość!

Zapoznaj się z praktycznie bezobsługową aplikacją, która przypomni Ci kiedy i jakie śmieci masz wystawić.
Możesz pobrać ją bezpłatnie z:
Więcej informacji na stronie producenta.
Przejdź na stronę kiedysmieci.info.